четвртак, 4. јун 2020.

Ode naša Dobrila

 


Nakon teškog šloga, tromboktomije i tromesečnog oporavka uz sve poteškoće Kovid izolacije, Dobrila je preminula 3. juna.

Eulogija na sahrani

Hvala vam što ste se okupili da zajedno ispratimo Dobrilu u ovim čudnim vremenima, i obeležimo dubok trag što je ostavila u našim životima.

Svi smo je mi dugo znali, ali je i nakon sedam decenija uspevala da nas iznenadi. Jednostavna, a komplikovana. Štedljiva, a velikodušna. Naizgled skromna, ali duboko ambiciozna. Znam da bi želela da se zajedno prisetimo njenih dostignuća o kojima mi je ponosno pričala dok smo šetali botaničkom baštom u Kernsu.

Dobrila je bila pre svega bila izvanredna ćerka, tetka, majka i baka; Predana sestra i žena, dok je mogla. Bila je odano posvećena Majkici i duboko vezana za tatu, Duška, koga je rano izgubila. Iz Batine senke se izborila da krene na višu školu i kasnije pređe na fakultet, samo da bi obezbedila porodičnu penziju i izdržavanje za celu porodicu dok Majkica nije to mogla da preuzme. Pri tom je uspela da objavi naučni rad u međunarodnom žurnalu i ono što je najbitnije postala profesor hemije. Predavati u školi joj je bilo omiljeno zanimanje od najranijeg detinjstva kad se krišom ušunjavala u Batinu učionicu, pre nego što joj je bilo doba za školu.

Poput Mime Šiš, sve što je željela, to je i imala.

Kao popularni Plusić, usadila je ljubav prema nauci barem nekima od 10.000 đaka kojima je predavala u pet mitrovačkih srednjih škola. Poneki, čak i oni iz “nenaučne” ekonomske škole, su uz njenu posvećenost, osvajali nagrade na saveznim takmičenjima Nauke mladima, sa „hipster“ projektima: reciklirajući papir i praveći solarne panele u kućnoj radinosti u ranim osamdesetim dok je Ilon Mask još bio osnovac.

Bila je pravedna, i ništa je nije sprečavalo da i svojoj Naci da keca, kad je zaslužila. Možda ju je to poučilo da ne predaje familiji, pa je namerno prestala da radi u Nikola Tesli one godine kada sam ja krenuo, zašta sam joj uvek bio zahvalan. I Tehnološku školu je napustila nekoliko godina pre Duška, ali nam je zamalo svima predavala. Bojan je imao više sreće, mada mu Dobrila neke stvari nikad nije zaboravila, uprkos profesorskoj rasejanosti, poput belog luka na stolu koga je nekako povezala sa njim.

Poslednjih godina u školi je čak pisala i režirala školske priredbe i drame, gradeći svoju kreativnu stranu, uz hekleraj, štrikanje, šivenje i sviranje klavira. Na kraju je i sama napisala i izdala roman, Varlebena, i zaveštala dobar deo svoje duše i izreka na svakoj stranici.

A možda je u pitanju bio i žal za slavom i društvom zvezda. Volela je da se priseća druženja sa Jovanom Kolundžijom, ruskog šampanjca koji joj je doneo za moje rođenje i pola veka je koristila tašnu koju joj je njegov otac, sarač, lično napravio. Pričala bi o njenoj nastavnici harmonike, Koleri, koja je kao banova ćerka vozila „belog Bentlija“. Često je pominjala kako je Mira Banjac nosila Majkicine minđuše u Nušićevoj Ožalošćenoj Porodici, ili kako je predavala bokseru Tadiji Kačaru ili glumici Tanji Venčelovskoj. Samo još da je upoznala Noleta…

Ustreptala bi kad bi se setila studentskih dana i kako je sa cimerkom Mirom videla Miću Orlovića u restoranu, koji im se nasmešio. Sa Mirom je nastavila generacijsko prijateljstvo. Mada je imala mnogo poznanika i dragih kolega, bliski prijatelji su bili probrani i bilo ih je svega par. U njenim penzionerskim danima,  samo sa Mirom, Divnom, Biljom i Šumijem je mogla iskreno da se istoroče i do suza nasmeje.

Njeno srce je bilo meko i za konje, pse i naročito delfine. Sećam se njene radosti u delfinarijumu u Valensiji, koja ju je držala i nakon toga, pa se sa Kun ljuljala na ljuljšci, da bi naposletku igrala na uličnoj proslavi. Jednostavno srećna i bezbrižna.

Naša putovanja su mi najdraže uspomene: od Rovinja u sedamdesetim do našeg poslednjeg pre dve godine kada sam je video kako se topi od miline sa Maksom u fijakeru u Karlovim Varima. Maks je i dan danas zove „Baka Bože Bože“ usled njihovog druženja na tom putovanju. Volela je da putuje, sa roze šeširićem i sladoledom kao uvek dobrodošlim okrepljenjem o šetnje. Do pre par meseci se spremala da u maju ide sa bivšim kolegama u Makedoniju, a sa nama u julu u Italiju. Mada se te ture nisu ostvarile, ona je istinski utolila žeđ za putovanjima, jer je 26. rođendan dočekala u Rimu sa Ljubišom, a 64. u Barseloni sa nama - uz mnogobrojna putovanja po 3 kontinenta između njih. Uprkos tome, najdraži, 70. rođendan je proslavila u svojoj Sremskoj Mitrovici sa najmilijom porodicom i uz govor, koga se svi sećamo.

Na kraju, i ono najbitnije, bila je požrtvovana majka i tetka na koju smo se uvek mogli osloniti – kada je trebalo podržati moralno i finansijski Boblend, naše studiranje, ili nas jednostavno okupiti barem jednom mesečno. Uživala je da pravi nedeljni ručak sa supom sa knedlama, rinflajš sa paradajz sosom, pečenim piletom i, naravno, „Vasojkom“. Ako se prigladni, pravila bi i čange-lange sa sirom i sremsko „na kukuruzovini“, ili što bi Mađari zvali odžak kolač. I dok kuva i ne staje, srce joj je srećno jer se deca druže. Sa mojim odlaskom u Australiju, dopunila je prazninu uz Maju, Aleksu, Minu i Vladimira.

Mislim da bi nam sada poručila, kao u njenoj knjizi Varlebena, da mrtve treba poštovati, a brinuti o živima. Bilo bi joj drago da zna da je njena najveća ostavština to što je bila tkivo i magična sila iza veza koju je stvorila između Duška, Nataše i mene.

Hvala joj i neka bude spokojna, zajedno sa svojim roditeljima.

Slava joj