Mi smo se vratili kući nakon dvonedeljnog odmora na Novom Zelandu. Kažu da je Južno ostrvo zemlja avanture jer može da se skače iz aviona, sa bandžijem, ide mlaznim čamcima, ili po divljim rekama...
Mi smo imali avanturu i bez da smo je tražili. Odmor je počeo Božićem na Aerodromu (u Melburnu), u stilu Umri Muški II. Pošto nam je trebalo 3 leta do naše destinacije, i narednu noć smo proveli na aerodromu u prestonici Velingtonu. Tu na carini su nas zavitlavali jer nismo prijavili šator, ali smo se nakako izvukli bez kazne od 400$ (valjda zato sto je šator bio čist i zbog Božića) ukoliko nađu zemlju ili prljavštinu na šatoru koji može da zagadi njihov prečisti Novi Zeland (mada stvarno jeste lep i poseban).
Prvog dana u Krajstčurču nas je zadesio solidan zemljotres. Kun je protresao u šatoru, dok je mene potresao kad sam ulazio u samouslugu. Popadale su ploče sa plafona, svetla, flaše se porazbijale, ljudi su stvarno bili u panici jer su imali josh jachi zemljotres pre toga u Septembru. Uglavnom, ceo centar grada je nakon toga bio zatvoren, sa civilnom zaštitom svuda po gradu da proverava stetu i spašava ljude. Do kraja je ispalo da je zemljotres bio svega 5 stepeni Rihtera, ali izgleda ispod samog grada. Imali smo još nekih 6-7 manjih potresa, ali smo se do kraja i navikli na to.
Posle smo krenuli na sever, jer su rekli da ce vreme biti loše, pa je uvek bolje biti na toplijem severu, nego na hladnom jugu. Jedan dan u Kajkuri je bio super, ali je vreme potom počelo da se kvari.
Medjutim, niko nije očekivao salauku, poplave i odrone. Naš put je bio zatvoren, ali smo se mi ipak odvazili i nekako ga prešli. Put je bio pun odrona i na nekim mestima samo je pola trake ostalo nezatrpano. Nadomak naše usputne lokacije (jedine do koje se nekako i moglo doći, jer su svi drugi putevi skroz bili zatvoreni) smo naleteli na pravu poplavu koja je odnela nekih 300 metara puta. Sačekali smo da se voda spusti na nekih 30cm i onda prošli kolima bujicu iza džipa koji je obećao da će nas iščupati ako se zaglavimo. To mesto je dobilo struju taman kad smo mi dosli, mada u nekim naseljima nisu imali ni vodu, a i septičke jame su im bile popunjene. Srećom (ili ne) najpoznatiji restoran sa lokalni školjkama je bio otvoren, pa smo probali specijalitet.
Nažalost, izgleda da jedna od skoljki je odluchila da umre prevremeno, tako da sam se ja malo otrovao. To je bio i kraj mojim morskim specijalitetima, sem ribe, za ostatak puta. Srecom, to su otprilike bili svi baksuzluci za celih dve nedelje odmora i svi su se zadesili u prvih 3 dana.
Evo prizora Novozelandskih Alpa iz aviona na povratku.
Detalje, slike i ostatak priche za preostalih fenomenalnih 11 dana (#ukljucuji dozivaljaj dvoslojnih oblaka i kriketa iz vazduha#) ću opisati drugom prilikom.