понедељак, 31. децембар 2007.

Angakor Vat

Evo malo istorijskog uvoda. Angakor je bio prestonica Kmerske Imperije (Kambodzijanci sebe zovu Kmeri i prichaju jezik Kmer), koja je bila na vrhuncu izmedju 8 i 15 veka posto je obuhvatala celokupnu jugoistocnu Aziju (Tajland, Maleziju, Kambodzu, Laos i Vijetnam) i kontrolisala trgovinu izmedju Indije i Kine (otuda i bogatstvo i moc), sve dok Kinezi i Vijetnamci im nisu okupirali usce reke Mekong i time odsekli vodenu trgovacku rutu. Vecina hramova u Angakoru (danas zvanom Sijam Riepu) je podignuta izmedju 9. i 13. veka. Ovaj koji sam ti poslao je sa vrhunca, iz 13 veka i izuzetno je uradjen sa stotinama metara hodnika sa neverovatnim trodimenzionalnim bareljefima. Inache, jedino su religiozni hramovi preziveli, posto su dvor i ostali svetovni objekti bili drveni. I Angakor Wat je dugo bio 'izgubljen', progutan dzunglom (mada su lokalci znali za hram), dok ga Francuzi nisu otkrili i ispromofisali u drugoj polovini 19 veka (Indokina je bila francuska kolonija, mada je pre Francuza ovaj deo Kambodze bio okupiran od strane Tajlanda). Dosta zidova je osteceno sto zbog pljackasha (skulpture su imale pozlatu i drago kamenje, a kupole su navodno bile prekrivene zlatom). Takodje su Indijci svojevremeno ponudili restauraciju kao donaciju, pa zabrljali koristeci neku kiselinu sto je pojela dobar deo reljefa. Ipak, ono sto je prezivelo je i dalje izuzetno impresivno. Kun je bila razocarana jer je u poslednjih devet godina postalo daleko turistickije (narochito od kad je nekoliko popularnih avanturistickih filmova snimljeno ovde poput Tumb Rajdera), tako da su poceli da prekrivaju uzane (i klizave) stepenice drvenom konstrukcijom (koja jeste 'udobnija', ali nije autenticno), a takodje i da ogranicavaju pristup. Ranije se moglo penjati sve do vrha kupole, a sad nismo mogli doci ni do pola. Mi vec nagadjamo da ce mozda i zatvoriti dobar deo unutrasnjosti. Inache, hram je nekad bio pun bazena ali sada nema vode. I dalje se mogu videti monasi. Isli smo i nocu (stranci i za to moraju extra da plate) gde reljefi dolaze do daleko vishe izrazaja. Ja u zivotu nisam video toliko detaljne, a ogromne bareljefe koji svi kazuju prichu (poput Trajanovog stuba u Rimu). To jezerce ispred koga sam se slikao je verovatno najpoznatije uz ono ispred Tadz Mahala :) i svakako doprinosi utisku.

недеља, 23. децембар 2007.

Primorje

 

Evo primorske slike sa kambodzijanske obale - iz Sihunakvila. Josh se nisu turisticki razvili, poput susednog Tajlanda, tako da je sve mnogo lepse i mirnije (prirodnije). Takodje, voda je izuzetno topla, a nema ni ajkula ni drugih nemani. I razonoda je prilicno jeftina.
Takodje ne znam da l' sam ti vec isprichao da smo imali chitav mini-bus i kamionche sa familijom (omanja svita), koja nas je svuda pratila (nismo ih prebrojali, ali oko tridesetak). Prava turisticka tura u nashoj reziji. Srecom pa je tamo sve desetak puta jeftinije nego u Australiji, tako da nas je uprkos tome odmor (dok smo bili na putu sa familijom, nekih 8 dana) izashao kao nedelju dana za dvoje u Australiji. Nije loshe, a ispali smo i humanitarni, posto neki od njih grdni nikad nisu napustili svoj 'srez'.

субота, 22. децембар 2007.

Kraljevska Palata

Kraljevska palata u Pnom Penu (prestonici) je podignuta po ugledu na onu u Bankoku, i mada nije dorasla originalu, zelenilo je lepse sredjeno (u francuskom stilu). Kambodza je kraljevina, a kralj im seza vreme krize skrivao u Pragu tako da je trenutno jedini monarh koji pricha cheski jezik. Od ostalih nevaznih cinjenica, chuveni diktatorPol Pot je pedesetih uchestvovao na radnim akcijama u Jugoslaviji i uvek se rado secao tih dana. Josh jedno iznenadjenje je bilo kad se Kunina necaka razbolela u Kambodzi, pa smo pazarili lek koji je 'Made in Italy', ali po licenci Pliva Zagreb. Za kraj, iznenadio sam se kad sam video taksiste u Singapuru da voze nove Skode. Eto vam globalizacije.

Slike iz Kambodze

Dok ne sredim utiske, evo slika sa putovanja:


Evo i linkova:
http://picasaweb.google.com.au/BobsTour2007/Cambodia2007
http://picasaweb.google.com.au/BobsTour2007/Cambodia2008
http://picasaweb.google.com.au/BobsTour2007/Singapore2007

Polja Smrti

Ne znam da li sam zbog poseta sponem grobljima, Šumaricama i ostalim stratištima (na svakoj ekskurziji) oguglao, ali kambodžijanska polja smrti me nisu takla. Njih je preko milion stradalo od sopstvene ruke i dan danas kad se obiđu te masovne grobnice, po okolini se vide tragovi odeće žrtava, a ponekad čak i razbacane kosti. Da li zbog umora, ili gore navedenog, nisam se potresao, što je možda i samo po sebi još strašnije. Valjda smo nakon svega ostali ljudi i nismo totalno otupeli. Ne znam.
Posle smo išli u školu pretvorenu u zatvor gde su mučili zarobljenike. Tamo su izložili slike žrtava iz arhive, ali nešto vrlo interesantno - životne priče čuvara i mučitelja, jer verovali i ne i oni su imali valjan razlog da budu na strani na kojoj su i da rade što su radili (ma koliko je to teško razumeti sa ove distance). Želim da to obradim u narednoj knjizi. Javiću kako mi ide.

петак, 21. децембар 2007.

Singapur


Nama se mnogo svideo, tako da planiram da ga ponovo obidjem, ali na duze. Prosto je neverovatno zelen sa orhidejama na sve strane.
'Singapurcani' su neverovatno gostoprimljivi. Aerodrom im je ubedljivo najbolji na kom sam bio (a imam iza sebe nekoliko velikih poput Hitroua, Frankfurta i Hong Konga). Obezbedili su turistima 'u prolazu' besplatnu turisticku turu po gradu sa vodichem, hranu u restoranu, popust u shoping centrima... I sam aerodrom je neverovatan. Besplatan Internet, masaza, bioskop, vrtovima sa orhidejama (pogledajte galeriju ispod).
Od hrane smo probali tradicijalne lokalne specijalitete, poput raka u chili sosu. Hrana je bila izvrsna. Inache Singapur je po pitanju populacije ima po jednu trecinu Malajaca (tradicionalnih stanovnika susedne Malezije - Muslimani), trecinu Indusa (Hindusi) i trecinu Kineza (Budisti). Engleski jezik i kolonijalna britanska kultura ih je ujedinila, tako da su im sada puna usta 'bratstva i jedinstva'.
Nazalost nisam uslikao brodove kojih ima neverovatno mnogo i to tankera i velikih teretnih brodova. Kada kazem mnogo, citajte - hiljade! To je neverovatan prizor (Singapur je jedna od najvecih svetskih luka), i po povratku iz Kambodze nocni prizor je takodje bio impozantan sa brodovima poput svitaca. Oni su me odusevili josh kad sam prvi put leteo u Australiju preko Singapura (sada vec pre 6 godina).

уторак, 11. децембар 2007.

BIS Rodjendan

 

Veceras smo imali proslavu 18. rodjendana mog programa na univerzitetu. Bilo je lepo videti neke ljude koje nisam video skoro dve godine. Uglavnom svi smo dobro i uposleni, mada radimo verovatno previshe (zato se i ne vidjamo). Facebook ce valjda to poboljsati.

недеља, 9. децембар 2007.

Rapid Bay

 
Posted by Picasa

Magare

 
Posted by Picasa

Torens

 
Posted by Picasa

Jesi nindža ili...

 
Posted by Picasa

Adelaide Classic Rally

 
Posted by Picasa

Vatromet

 
Posted by Picasa

Kamerun sa Lorkanom

 
Posted by Picasa

Trešnje

 
Posted by Picasa

Viktorijin Skver Noću

 
Posted by Picasa

Okiceni grad

 
Posted by Picasa

Prezentacija i božićna proslava

 
Posted by Picasa

Posao

 
Posted by Picasa

Centralna Pijaca

 
Posted by Picasa