Ako vozite kola u Južnoj Australiji, na tablicama vam najverovatnije piše: South Australia – The Festival State. To sve i ne deluje baš najrealnije za grad koji je poznat kao učmao i dosadan. Ali svake druge godine se on preporodi tokom velikog umetničkog festivala i drugog po veličini na svetu Fringe festivala (posle edinburškog) i tada sve vrvi od finog svega (ponekad malkice ekcentričnog) i od performansa koje treba videti. Tako smo mi u petak otišli u Baštu nebeskih uživancija (Garden of Unearthy Delights) gde smo gledali nekoliko kraćih performansa. Dve devojke su nas baš oduševile sa predstavom koja je (poput većine ostalih) mešavina akrobatike, humora, kreativnosti i uopšte duha. Recimo da je jedna sa hulahopom dočarala plivanje i ronjenje na jako simpatičan način. Naravno tu je svud prisutna i fina ekološka hrana, tako da sam pojeo fenomenalan bezglutenski bacci kolač, najbolji slatkiš koji mi ne izaziva krivicu.
Sutra smo išli da gledamo predstavu «Zatrubi ako si Isus» koja me je oduševila, kao i sam scenario lokalnog pisca. Predstava kreće sa kloniranjem tasmanijsko tigra koje izgleda simpatično da bi se završila kloniranjem Isusa Hrista što već povlači mnoga etička pitanja. U finalu, klonirani Isus se po drugi put pojavio na zemlji, ali kao ćerka.
U nedelju smo išli na drugu reprizu otvaranja festivala koji je bio neviđeni spektakl na reci sa letećim balanima sa kojih su visile igračice, kranovima koji su nosili lebdeće bicikliste, pijanistu sa klavirom, brodove i planeta, plutajućim svetlećim loptama sa igračicama unutra. Ceo performans je radio italijanski tim koji je priredio i ceremoniju otvaranja Zimske Olimpijade u Torinu, tako da je baš bilo vrhunskog nivoa. Jedino što je malkice povarilo užitak je peglanje košulja do 1 ujutru, ali za umetnost vredi platiti cenu :).
Нема коментара:
Постави коментар