
Belosvetska putnica se konačno vratila iz dvonedeljne posete Kini. U stvari Pekingu i Šangaju da budemo precizniji.

Pri tom je stigla da obiđe kinesku operu koja je izuzetno interesantna čak i za nepoznavaoce mandarinskog jezika.

Naravno ni kineski zid se nije mogao izbeći. Sad, on više i nije toliko star jer su ga Kinezi načisto renovirali da bi bio 'ljepši i stariji'. A i pomalo smo skeptični da se može videti sa Meseca, jer bi se onda maltene svaka veća zgrada morala videti. Ali sa Kinezima se ne vredi raspravljati.
Naročito ne sa ovima što nose petokraku. Na Snežino opšte zaprepašćenje oni uopšte ne znaju ko je Životinja Bata, a kamoli za Valtera. U stvari većina nije ni čula za Jugoslaviju (koja se na kineskom kaže Slava), tako da sve te priče koje smo čuli deluju malko naduvano.
Moj drug Denis koji je bio u Kini sumnja da je Sneža i otišla do tamo pošto su njega svi Kinezi (navodno) spopadali sa 'Pata, Pata' (Bata Živojinović). Ipak ove dve slike zabranjenog grada i Maovog groba valjda nešto pokazuju.
Ipak da nisu samo komunisti sveprisutni u Kini, tu je i stari budistički simbol u obliku kukastog krsta. Šteta što ne sme da se komentariše ;).
Sem Pekinga obiđen je i Šangaj, ali nakratko. Doduše Sneža je uspela da uslika brzinu od 431km/h u vozu koji radi na principu magnetne levitacije! Ipak, taj semafor nije toliko interesantan kao ovaj hram
a bogami i sveprisutni kontrast starog i novog u Šangaju.
Ipak, Šangaj je najzanimljiviji noću, ali o tome ćemo pričati na nekom drugom mestu...